Find Fellowships, Honors, and Prizes

Donald V. Hawkins Professor of English, 2019-2020

Amit S Yahav (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Doctoral Fellowship (2012-2016)

Fernando Alarid Escudero (Recipient), Sep 2012

Prize: Fellowship awarded competitively

Doctoral Dissertation Fellowship

Emily E Beck (Recipient), 2014

Prize: Fellowship awarded competitively

school graduate
earning a doctorate

Distinguished Visiting Professor, University of Alberta, June-July 1988.

Joanne B. Eicher (Recipient), Jun 1988

Prize: Prize (including medals and awards)

Distinguished Teaching Award

David V Power (Recipient), May 1 2001

Prize: Prize (including medals and awards)

Distinguished Service Award

Becky L Yust (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

housing
education

Distinguished Engineer of the Year

John S Gulliver (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Design Intelligence Most Admired Educator

Abimbola Asojo (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Delta Omega Honorary Society in Public Health, Pi Chapter

Fernando Alarid Escudero (Recipient), May 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Anniversaries and Special Events
Public Health
Health

Dean's Award for Distinguished Team

Daniel J Larkin (Recipient), Megan M Weber (Recipient), Patrick Mulcahy (Recipient), Christine Lee (Recipient), Amy R Rager (Recipient) & Alison S Holland (Recipient), 2019

Prize: Prize (including medals and awards)

Dave Ford Water Resources Award

John S Gulliver (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

water resource

Cooper Hewitt National Design Awards, nominated for Design Mind.

Joanne B. Eicher (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

College of Design nominee for the President's Community-Engaged Scholar Award

Abimbola Asojo (Recipient), Mar 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

president
community

Climate Action Film Contest, General Public Vote 3rd Place

Mark H Pedelty (Recipient), 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

garden
climate
public

Clark Center for 17th & 18th Century Studies Kanner Fellowship, 2007-2008

Amit S Yahav (Recipient), 2007

Prize: Fellowship awarded competitively

Chronobiology Award

Germaine G Cornelissen-Guillaume (Recipient), 1983

Prize: Prize (including medals and awards)

Charter Fellow, International Textiles and Apparel Association, 1989.

Joanne B. Eicher (Recipient), 1989

Prize: Prize (including medals and awards)

Charlotte W. Newcombe Doctoral Dissertation Fellowship, 2002-2003

Amit S Yahav (Recipient), 2002

Prize: Fellowship awarded competitively

Chan and Peggy Gunn Prize for Outstanding PhD in Neuroscience

David J Bond (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Bush Foundation Leadership Fellow

Cheryl L Robertson (Recipient), 1998

Prize: Prize (including medals and awards)

George W. Bush

Buckman Fellowship

Rylie E Pelton (Recipient), 2014

Prize: Fellowship awarded competitively

student
engineering

Brown Graduate Fellowship

Rahul Roy (Recipient), 2010

Prize: Fellowship awarded competitively

Best Use of Photography

Regina J McCombs (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Surgeons

Nissrine A Nakib (Recipient), 2013

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Student Conference Paper Award

Claire M Segijn (Recipient), Mar 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Student Conference Paper Award

Claire M Segijn (Recipient), Mar 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Poster Award

Sandhaya Koirala (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Paper in Ethics and Corporate Social Responsibility

Sunasir Dutta (Recipient), Jun 9 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Corporate Social Responsibility

Best Doctors for Women

Nissrine A Nakib (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Doctors

Nissrine A Nakib (Recipient), 2014

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Books of 2017

Blaine E Brownell (Recipient), Nov 29 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Baschwitz Article of the Year Award for Young Researchers 2017

Claire M Segijn (Recipient), 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Baosteel Fellowship for Excellent Students

Li Ou (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

Students

Award of Merit, Gamma Sigma Delta (Agricultural Honorary Society), 1993.

Joanne B. Eicher (Recipient), 1993

Prize: Prize (including medals and awards)

ASCoR Baschwitz Article of the Year Award for Young Researchers 2016

Claire M Segijn (Recipient), Jul 2017

Prize: Prize (including medals and awards)

Article of the Year 2017 Finalist

Claire M Segijn (Recipient), Mar 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Article of the Year

Matthew S Weber (Recipient), Oct 1 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Arthur “Red” Motley Exemplary Teaching Award

Yuichiro Onishi (Recipient), 2016

Prize: Prize (including medals and awards)

Arthr "Red" Motley Exemplary Teaching Award

Matthew W Mehaffey (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

Annie Lang Dissertation Award 2017

Claire M Segijn (Recipient), May 2018

Prize: Prize (including medals and awards)

Anesthesia Jeopardy Competition Yale vs UConn

Balazs Horvath (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Andrew W. Mellon Fellowship in Humanistic Studies

Christophe M Wall-Romana (Recipient), Apr 1999

Prize: Fellowship awarded competitively

American Summer Research Publication Grant

Terrion L Williamson (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

American Studies Association Community Partnership Grant

Yuichiro Onishi (Recipient), 2015

Prize: Prize (including medals and awards)

American Society of Mammalogists Fellowship in Mammalogy

Peter Larsen (Recipient), 2010

Prize: Fellowship awarded competitively